- Vaimne tervis
- Lisaprogramm "Töö on elu on töö"
Mis asi on töö- ja pereelu ühitamine?
Mõnikord kasvab elu üle pea.
Kasvab isegi tihemini kui „mõnikord”, sest kaasaegne enesega hakkama saamise mudel mõjutab tegelikult kõiki. Ja mõjutab alati, elu- ja töökohast või sotsiaalsest staatusest sõltumata. Meil kõigil on justkui üks elu, tegelikult on neid aga mõnevõrra rohkem: lähim perekond, töö, sugulased, võib-olla ka pereliikmed, kes erilist hoolt vajavad. Tunde on ööpäevas aga 24 ehk enam-vähem täpselt ühe elu elamiseks. Kuidas? Kuidas? Kuidas? Kuidas elada oma ühte elu nii, et sinna ka kõik ülejäänud elud ära mahuksid? Kuidas tulla toime moodsa maailma väljakutsetega ja samal ajal ka iseenda jaoks aega leida? Kuidas saada hakkama ühiskonna ootuste ja praktilise elu vältimatustega nii, et su üks elu tuhandeks tükiks ei purune? Kuidas leida aega puhkuseks ja kogunenud pingete väljalaskmiseks, kui kõik 24 tundi kuhugi mujale kuluvad? Nendele küsimustele on Euroopa targemad pead vastuseid otsinud ja neid ka leidma hakanud. Selle protsessi ametlik nimi on „töö- ja pereelu ühitamine” ja kuigi esimese hooga võivad need sõnad deklaratiivselt kõlada, on töö- ja pereelu ühitamine toimiv ja järjest paremini töötav süsteem, mis ei lase kellelgi elu hammasrataste vahele jääda.
Me oleme oma üksikutes eludes eraldi, ühiskondlikus aga kõik koos. Ja mida paremas tasakaalus on sinu perekondlik ja professionaalne elu, seda tõhusamal järjel on ühiskond tervikuna. Lihtsa ja iseenesest mõistetavana kõlav võrrand, ent seda olulisema tähendusega meie kõigi jaoks. Töö- ja pereelu tasakaal tähendab seda, et nende kahe olulise elusfääri vahel puuduvad vastukäivad nõudmised ja konfliktid. Pere peab saama piisavat tähelepanu töökohustustest sõltumatult ja vastupidi. Tasakaalus töö- ja pereelul on meile palju põhimõttelisem mõju, kui pahatihti karta oskame: nii vaimne kui füüsiline tervis sõltuvad otseselt sellest, kas ja kuidas me oma elu kõik tahud üksteisega sünkrooni suudame viia.
Kolm asja, mida sa pead nüüd ja kohe teadma
Räägi
Kui sul on töö- ja pereelu korraldamisel raskusi, tuleb abi küsida. Mured ja probleemid võivad olla erinevad, õigus neile lahendust otsida on aga kõigil ühesugune. Mõtle läbi, mis sinu elus kõige suuremaid probleeme tekitab, ja räägi sellest. Räägi oma pereliimetega. Räägi lähedastega. Räägi sõpradega. Räägi tööandjaga. Räägi kolleegidega. Räägi kohaliku omavalitsusega. Kui mure on suur, on sulle ette nähtud abi. Kohalik omavalitsus on kohustatud sind nõustama ja võimalike toetuste kohta infot jagama. Tööandja on kohustatud sulle kriisiolukorras vastu tulema. Lasteaed peab sind aitama isegi siis, kui su lapsel seal kohta pole. Kui ühiskond on abi ette näinud, tuleb see vastu võtta. Kõige olulisem on rääkida – jagatud mure on teatavasti pool muret.
Tea oma õigusi
Sa ei pruugi oma õigusi teada, kuid see ei tähenda, et need sulle ei laiene. Vii end oma õigustega kurssi ja siin aitab sind taas kord rääkimine – võta ühendust asjatundjatega ja uuri, millised abimeetmed on sulle töö- ja pereelu ühitamisel ette näinud. Sa võid imestada, kui lihtne võib mõne pisema, ent sinu jaoks ületamatuna tunduva probleemi lahendamine tegelikult olla. Oma õigustega kursis olemine võib olla juba esimene samm kriitilisest murekohast üle saamisel.
Usalda ühiskonda, aga mõtle ka ise kaasa
Põhjalikud ja toimivad abimeetmed on töö- ja pereelu ühitamisel heaks toeks. Probleemidest rääkimine ja oma õiguste teadmine muudavad sul elamise lihtsamaks ja mõnikord lihtsalt võimalikuks – paljudes peredes on isikliku ja professionaalse elu ebakõlad nii suureks kasvanud, et elu ise kipub nende alla mattuma. Teisalt on tähtis aru saada, et üht probleemi lahendades on lihtne teine tekitada. Näiteks pole töötamise lõpetamine küll keelatud, ent sellise otsuse pikem mõju võib olla laastav peresuhetele, tulevikus saadavale pensionile ja nõnda edasi. Iga abimeedet kaaludes tuleb mõelda, kuidas seda kõige mõistlikumalt oma probleemi lahendamisel rakendada.