Menüü
 
Teavitused

Kuidas valida prille

Prillid peavad olema, kontaktläätsed võivad olla

Läätsed ei piira prillide kombel vaatevälja ega sega aktiivset eluviisi. Mida peaks meeles hoidma, et läätsede kandmine oleks mugav ja ohutu, selle kohta saate lugeda juba allolevast küsimuste-vastuste voorust :)

Kontaktläätsed

Kontaktläätsede kasutamine tundub olevat lihtne ja mugav. Kellele aga läätsed kindlasti ei sobi?

Kontaktläätsed ei sobi neile, kellel on silmadega probleeme: kellel on kuivad, põletikus silmad, kes põevad silmahaigusi või üldhaigusi.

Saadaval on eri kandmisajaga kontaktläätsi, milliseid eelistada?

Eelistada tuleb neid, mis sobivad kõige paremini kandja elustiiliga. Tavapäraselt võib läätsede kandmisaeg olla üks päev, üks kuni kaks nädalat ning kuni üks kuu. Neil, kes kasutavad läätsi igapäevaselt, tasub eelistada neid, mille kandmisaeg on 2–4 nädalat. Juhul kui kasutada läätsi harva, kaks-kolm korda nädalas, on mõistlik soetada päevased ehk ühekordsed kontaktläätsed, sest nende kasutamine on kõige mugavam ja hooldusvabam. Pikemaajaliste kontaktläätsede korral tuleb rangelt kinni pidada hügieenist, sest mikroobide ladestumine läätsedele tekitab kasutamisel ebamugavust ja komplikatsioone.

Mõistliku kasutamise korral ei tekita kontaktläätsede kandmine probleeme.

Milliseid vigu läätsede kandjad sageli teevad?

Põhiline viga on see, et inimesed unustavad, millal nad kontaktläätsed silma panid. Läätse vananemine algab nimelt selle pakendist silma asetamisest. Kontaktlääts, mis on mõeldud kuni kahenädalaseks kasutamiseks, on materjalilt selline, et tootja tagab selle ohutu kasutamise avamise hetkest kuni kaks nädalat. Pole vahet, kas kasutada läätse selle kahe nädala jooksul kolm või kümme korda.

Sageli ei peeta vajalikuks käsi pesta, kui asetatakse läätsi silma või eemaldatakse sealt. Juhul kui läätsede eemaldamine on hädavajalik, võib seda teha käsi pesemata, kuid tavatingimustes on see pigem lubamatu.

Kuna läätsed on nüüdisajal valmistatud palju paremast materjalist kui 5–10 aasta eest, on nende kasutamine muutunud mugavamaks ja inimesed hooletumaks. Kontaktläätsede kasutaja peaks nädalas tegema ühe läätsevaba päeva, et silm saaks olla ka abivahendita. Olenemata sellest, kui heast materjalist on läätsed, vajavad silmad kontaktläätsedest puhkust, kuna see on silmadele ikkagi väike koormus.

Mida on tähtis teada kontaktläätsede hoolduse kohta?

Sama reegel, et hambaid tuleb pesta hommikul ja õhtul, kehtib ka kontaktläätsede korral. Hooldamine on ülivajalik, kuna hommikul silma asetatud lääts kogub keskkonnast mustust, tolmu ja mikroobe. Õhtul pärast silmast eemaldamist tuleb läätsi pesta. See tähendab, et uhutakse maha see, mis suudetakse, ja asetatakse läätsed puhtasse hooldusvahendisse, mis desinfitseerib ehk hävitab selle, mida ei ole võimalik maha pesta. Kui läätsi ei pesta, vananeb ja määrdub materjal veel kiiremini.

Mustad ja hooldamata kontaktläätsed tekitavad silmapõletikku ja ebamugavustunnet, samuti silmakahjustusi, millest taastumine võib halvimal juhul kesta kuni 18 kuud ning väga äärmuslikel juhtudel silm ei taastugi.

Millised on kontaktläätsede vallas uusimad uudised?

Kontaktläätsede vallas tuleb tavapäraselt uudiseid viie aasta tagant, kuna just nii kaua võtab aega uue läätse väljatöötamine. Tootjad panevad rõhku uutele materjalidele ja soovivad, et ühekordsed läätsed oleksid materjali poolest sama head kui pikemaajalised (1-kuulised) läätsed.

Kuna inimkond vananeb kiiremini, kui sooviksime, disainitakse läätsi vanematele inimestele, et ka nemad saaksid jätkata mugavat ja aktiivset elu. Kui järgida reeglit, et prillid peavad alati olema ja kontaktläätsed võivad olla, saab kontaktläätsi kasutada aastakümneid.

Tule silmakontrolli

Silmakontrollis peaks käima mitte ainult siis, kui silmad väsivad vaid ka siis, kui tunnete, et teil on ebamugav lugeda, ning "käed jäävad lühikeseks". Kontrolli tuleks tulla ka siis, kui silmad on punased, sügelevad või kui silmad jooksevad vett. Need tunnused viitavad, et silmad vajavad hooldust või on tekkinud mõni haigus. Silma kontroll ei tähenda ainult nägemist vaid see tähendab kogu silma ülevaatamist (laud, veresooned, nägemine).

Silmakontrolli käigus selgitame välja teie vajadused ning leiame neile ka sobivad lahendused. Prillid saate kätte üldjuhul juba järgmisel päeval (muidugi juhul, kui tegemist ei ole eritellimusega).

Soovitame Soovitame